Informacja dyrektora Centrum Kultury w nawiązaniu do debaty wyborczej Krynica.TV

Informacja dyrektora Centrum Kultury w nawiązaniu do debaty wyborczej Krynica.TV

W nawiązaniu do debaty wyborczej kandydatów na burmistrza Krynicy-Zdroju organizowanej przez telewizję i portal Krynica.TV, publikujemy stanowisko dyrektora Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju Tomasza Klimka. 

 

Zobacz również: DEBATA KANDYDATÓW NA BURMISTRZA KRYNICY-ZDROJU [WIDEO]

 

„Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Krynicy-Zdroju,

W nawiązaniu do debaty wyborczej z dnia 14.04. br. a dotyczącej działań Centrum Kultury wyjaśniam:

Centrum Kultury na dzień dzisiejszy prowadzi cztery sprawy i żadna nie została wszczęta przeze mnie, ale czuję się zobowiązany do odpowiedzi, aby wyjaśnić nie dla wszystkich dość oczywiste fakty:

Sprawa nr 1. dot. wyrządzenia szkody wielkich rozmiarów (tj. 1.750.473,00 zł) na majątku Centrum Kultury w trakcie organizacji 52. Festiwalu im. Jana Kiepury w 2018 roku przez działania ówczesnego dyrektora W. Króla. Prokurator prowadzący sprawę pomimo informacji wynikających z przeprowadzonego audytu, wskazań sądu i prokuratury wyższej instancji trzykrotnie ją umarzał.
W związku ze zmianą opcji rządzącej, w tym roku zdecydowałem się na skierowanie prośby do Prokuratora Generalnego o objęcie nadzorem postępowania prokuratora z Sandomierza.

Sprawa nr 2. dot. ustalenia o należność za bezumowne korzystanie z pomieszczenia będącego w dyspozycji Restauracji mieszczącej się w budynku Centrum Kultury.

Wiedząc, że podpisana umowa na dzierżawę pomieszczenia dla Restauracji przez dyrektora W.Króla jest niekorzystna dla Centrum Kultury, uznałem że sprawa winna być kontynuowana, a sąd także powinien zbadać tę sprawę aby potwierdzić i ustalić faktyczny stan i czy w tym zakresie pan W. Król pozwolił znów na wyjątkowe potraktowanie dzierżawcy. Sprawa założona przez moja poprzedniczkę zmierza do podpisania ugody.

Sprawa nr 3 - w sprawie podwykonawcy 52. Festiwalu im. Jana Kiepury tj. Pana Piotra Kałuzińskiego w zeszłym roku Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał prawomocnym wyrokiem, że zgodnie z podpisanymi umowami i fakturami przez Pana W. Króla zapłata należności należała się wykonawcy. W związku z tym wyrokiem komornik wszczął wobec Centrum Kultury postępowaniem komornicze. Komornik zajął konta naszej instytucji przed przesłaniem odpowiedniej dokumentacji w tej sprawie i naliczył mieszczącą się w granicach ustawowych, ale najwyższą z możliwych opłatę.

Na postępowanie komornika złożona została skarga do Sądu w Nowym Sączu Wydział Zamiejscowy w Muszynie, aby odzyskać przynajmniej część naliczonej opłaty, która nie została w tym zakresie prawomocnie rozstrzygnięta.

Nadmieniam, że z Panem Piotrem Kałuzińskim prowadziłem rozmowy o przesunięciu części spłaty na późniejszy okres gdyż Centrum Kultury nie dysponowało całością środków niezbędnych do dokonania zapłaty, ale po otrzymaniu maila treści: „7 grudnia w Muszynie zaplanowana jest rozprawa przeciwko CK z mojego powództwa odnośnie zwrotu poniesionych kosztów. Moja propozycja: Podpisujemy ugodę odnośnie zwrotu poniesionych kosztów, wówczas ja zwalniam rachunek. Zapłaty zarządzonej kwoty przez sąd plus kwoty 75 000 zł tytułem zwrotu poniesionych kosztów oczekuję do końca 2023 roku. Tym samym odstępuję od rozprawy w Muszynie.” - przytaczam tylko fragment. 

Uznałem, że nie mogę prowadzić w ten sposób negocjacji, to nie mój prywatny biznes i tego typu „deal” w jednostce publicznej jest niedopuszczalny.

W grudniu 2023 r. kolejna – trzecia sprawa założona przez Piotra Kałuzińskiego przeciwko Centrum Kultury o zapłatę 75.000 zł tytułem rzekomo poniesionych przez niego szkód, zakończyła się ostatecznie odrzuceniem pozwu.

Żałuję niestety, że tak długie postępowanie narażało Centrum Kultury na koszty, ale nie można przemilczeć faktów i uznać, że się nic nie stało.

Nową sprawą jest sprawa pracownika, który uznał, że został zwolniony bezprawnie. W mojej ocenie jako dyrektora Centrum Kultury, pracownik który przedkłada własny biznes nad pracę w trakcie organizowanych przez Centrum Kultury wydarzeń, wymusza na pracodawcy w dniu tego wydarzenia udzielenie urlopu na żądanie, w którym to czasie realizuje zlecenie od innego podmiotu, jest osobą, która nie traktuje poważnie swojej pracy i pozostawia pracodawcę w niepewności, czy na kolejnej imprezie będzie wykonywał obowiązki, czy znów dorabiać będzie gdzie indziej.

Muszę dodać w nawiązaniu do wypowiedzi kandydatów:
w 2023 roku Gmina z dotacji rocznej oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przeznaczonych na organizację 56. Festiwalu im. Jana Kiepury pokryła tylko 51% kosztów bieżącej działalności Centrum Kultury. Pozostała część została pokryta z przychodów własnych, projektów do których Centrum Kultury składała wnioski oraz dzięki partnerom i sponsorom. Pełną listę wydarzeń zorganizowanych przez Centrum Kultury oraz naszej działalności, a także opis sytuacji zastanej przeze mnie w dniu objęcia stanowiska dyrektora Centrum Kultury można znaleźć na stronie www.ckkrynica.pl w zakładce: O NAS, gdzie publikowane są sprawozdania z działalności naszej jednostki.”

Z wyrazami szacunku

Tomasz Klimek

Dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju

 

Źródło i fot. CK Krynica

Partnerzy

  • wieza
  • logo1A copy copy copy
  • UWE pionowa png copy copy copy
  • miniatura
  • logo ANS PNG
  • slotwiny logo
  • KRYNICA ZDROJ LOGOTYPY 3
  • muszynalogo
  • tylicz logo
  • logo labowa
  • ntv2
  • miastons_copy.png
  • sn_copy.png
  • 292548314 362647499337344 8976079577209569238 n
  • Logo Napis
  • logo Krynica Forum biale kopia
  • puste